Fontos kérdések, tanácsok

Bátorítás, kérdések-válaszok, tanácsok

Manapság sok kétely, kérdés merül fel és aggodalmaskodunk mindenen, ami meggátol bennünket, hogy elinduljunk valami újdonság felé.
Összegyűjtöttünk néhány gyakran ismételt kérdést, hasznos tanácsot, hogy elkezdhessétek az egészségesebb, kímélő és egyben hatásos, mozgásban gazdag életmódot az Aquafitness Fehérvár segítségével.

KITARTÁS

Manapság mindenhez kell kitartás, türelem: a gyermekekhez, a munkához, a diétához és a mozgáshoz is. Sajnos az a tapasztalat, hogy hamar feladják terveiket a mozognivágyók, legyen a céljuk fogyás, alakformálás vagy csak kellemes kikapcsolódás, energialevezetés. Tessék kitartani! Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a „ma nincs kedvem menni, mert:  fáradt vagyok, vagy lusta vagyok elindulni, vagy a héten már egyszer voltam, stb. ” érzés.

Oktatónk bátorító szavait figyeljétek, mi törődünk Veletek. Az egészségedért tenni kell! Nincs kifogás! 🙂 Az aquafitness egy olyan foglalkozás, ami nem kényszer, nem beutalós orvosi kezelés, hanem egy vidám, kikapcsolódásra is alkalmas mozgás, ami fejleszti a tested és a lelked. A kitartás megtanulható, a sport segít akaraterőd és önbizalmad növelésében!

Túlsúly-fogyás
Az Aquafitness egy remek „fogyasztószer” megfelelő diéta mellett. Alkalmanként akár 500-1000 Kcal-t is elégethetünk a víz ellenállásának köszönhetően. Olyan gyakorlatokat végzünk, mint mások egy teremben egy fitness órán. Miért a vízben jobb a túlsúllyal és más egészségügyi problémával küzdőknek? Bizonyos súly felett a fogyás mellett az egészségre is kell gondolni. Nem végezhető olyan mozgás, ami megterheli a szervezetet, szívet és ízületeket, mert többet árt, mint használ. Több méretű övünk van, így a túlsúllyal rendelkezőknek is tudunk biztosítani eszközt. Természetesen a fokozatosság betartandó, ezért számukra kezdetnek heti 1-2 óra és 1-2 hónap után pedig heti 3 óra javasolt a célok eléréséhez. Kezdj el keresni egy jó diétát (nem fogyókúrát!), alkalmazd az Aquafitnesszel egybekötve és szinte 100%, hogy elindul a fogyás. Ha nem vagy kitartó, vagy előre láthatólag nem tudod folytatni a sportos életvitelt huzamos ideig, neki se állj! Amennyiben nem indul el a fogyás, valószínűleg valami meggátolja, ez lehet rejtett betegség, ezért érdemes szakorvossal konzultálni.
Heti rendszeresség

A heti 1 alkalom inkább a kedvtelésé, tulajdonképpen csak átmozgatás.
A heti 2 alkalom már rendszeresnek mondható, a célokhoz közelebb visz.
A heti 3 alkalom az ajánlott testmozgás, amellyel megvalósodnak céljaink (például: alakformálás, fogyás, ízületek és izmok helyreállítása, erőnlét növelése, állóképesség javítása).

Mit vigyek magammal az órára?

Az órára a szokásos uszodai felszerelés szükséges:
– Fürdőruha (mindegy, hogy kétrészes vagy úszódressz, csak kényelmes legyen)
– Úszó- vagy fürdősapka (igaz a fejünk nem kerül vízbe, de uszodai előírás)
– Papucs, törölköző, tusfürdő, stb. vagy amire még szükséged van.
– Vidámság és jókedv! 🙂
– Az eszközöket mi biztosítjuk.

Uszodai teendők

– Az uszodába belépőjegyet szükséges minden alkalommal vásárolni, ami független tőlünk, ez a félárú (egyszeri 4 órás) diák/nyugdíjas jegyár (2017-ben 400.-/fő/belépés, aktuális info: http://csitaryuszoda.hu )
– A medencébe beszállás előtt kötelező lezuhanyozni, hogy az utca porát és egyéb szennyeződéseit ne vigyük a vízbe (ha nem megfelelő a vízminőség, sajnos az uszodát be is zárhatják egy ilyen csekélység miatt, ami azt vonzza maga után, hogy nem tudunk órákat tartani akár több napig, volt már rá példa!!!) És nem utolsó sorban: sokkal melegebbnek tűnik így majd a medence vize!
– Az uszodában úszási lehetőség általában óráink után van (lásd uszoda honlapján), de a belépőd csak a foglalkozás idejére szól!
– Óra előtt érkezz időben, mert az órakezdések más edzésekkel egybeesnek, amikor sok szülő hozza csemetéjét és lassan megy a pénztári sor!
– Óra előtt a medencetérben találkozunk 10 perccel, hogy mindenki megkaphassa foglalkozás során használt eszközöket.
– az uszoda parkolója a hozzánk érkező vendégeknek NFC kártyával díjmentes, ennek módjáról érdeklődhetsz a Városgondnokság parkolórészlegénél vagy az uszoda pénztárban.

Eszközök

– Speciális vízi súlyzók
– Speciális puha labdák
– Speciális öv az aquajogginghoz
– Speciális Decathlon által kifejlesztett Pull Push virág ellenállásként
– Vízinudli
– Lábszárellenállások
– Óra előtt érkezz időben, mert az órakezdések más edzésekkel egybeesnek, amikor sok szülő hozza csemetéjét és lassan megy a pénztári sor!
– Óra előtt a medencetérben találkozunk 10 perccel, hogy mindenki megkaphassa foglalkozás során használt eszközöket.

Melyik óratípus a nekem való?

Jelenleg az aquafitnessnek órarend szerint három fő típusán vehetsz részt Székesfehérváron, az aquajoggingon, az aquacardion és az aquagimnasztikán. Az aquajogging: mélyvízben jogging övvel, jellemzően futásos-ugrásos, tornamozdulatokkal tarkított, eszközzel vagy anélkül végzett mozgás. Ennek pörgősebb, még kreatívabb, intenzívebb, s egyben magas kalóriaégetéssel bíró változata az aquacardio.

Vízigimnasztika=aquagym=aquagimnasztika=víziaerobik, stb.: sekélyvízben leérő lábbal, többnyire zenére végzett gimnasztikai gyakorlatok + esetleg táncos vagy aerobik elemekkel tarkítva, akár eszközzel, akár anélkül. Kismamáknak is alkalmas lehet, hiszen nincs a pocakon öv.

Az órarenden kívül magánóra keretén belül aquarelax és a gyermekeknek kölyök aquafitness foglalkozások állnak rendelkezésre.

Szégyenlősség
Ha netán azért nem kezdtél el még mozogni, mert szégyenlős vagy, akkor rossz úton jársz. Nyilván kellemetlenül érzed magad először egy új helyen, de Aquafitness órán nem kell! A vízben nincs senki sem kitéve leselkedő szemeknek, s bátran ajánljuk ducibb vendégek számára is.
Egyedül vagy ketten menjünk?
Sokan vannak, akik ismerősökkel járnak hozzánk. De előfordul, hogy egyikőjük nem ér rá, vagy lebetegszik. Lehetőség szerint ne várjuk meg, amíg a sporttársunk ráér és sikerül egyeztetnünk, hogy végre mindketten ráérjünk és együtt menjünk. Magunk miatt menjünk, ha a testünk lelkünk kívánja! Természetesen nyugtató, ha nem egyedül megy (először) az ember, de nem kell semmitől tartani, hiszen, aki már párszor eljött, hamar ráérzett az ízére.
Teherbírásom, órai tempóm / Ezelőtt nem sportoltam!
Az Aquajogging órán egyedi tempóval haladhatsz, nem kell mások ritmusát felvenned. Ez NEM verseny! Lényeg, hogy a gyakorlatokat pontosan végrehajtsd és saját magadhoz képest legyél dinamikus! Nem probléma, ha hamar elfáradsz, mert kellő elszántsággal és kitartással néhány hét után már jobban fog menni. Nő az állóképességed és akaraterődet is fejlesztheted.  Nem szégyen megállni, pihenni, de KITARTÁS szükséges!
Megtanulhatóság, becsatlakozás
Semmiféle bonyolult, kötött koreográfia nincs, viszont minden óra egyedi. Ugyanakkor követhető, ismétlődő gyakorlatokat tartalmaz minden foglalkozásunk, s mégsem unalmas. Speciális eszközökkel is színesítjük az órákat. Az aquafitness-re így bármikor be lehet csatlakozni, nincs se kezdő, se haladó csoport, egyéni tempód lehet.
Aquafitness órákra orvosi beutalóval kell jönni?

Nos, nem. A mi vízitorna óráink a kötelező kórházi vízitornától különböznek, mert bárki szabadon beutalók nélkül végezheti saját felelősségére. (Nem ugyanaz, mint a kórházi vízben végzett torna és nem is helyettesíti, így, ha valamilyen betegséged van, konzultálj orvosoddal!)

 

A férfiak és az óráink

Az Aquafitness bizony női és férfi vízi mozgás. A férfiak viszont tapasztalatunk szerint bátortalanabbak(?), mint a hölgyek. Pedig nekik is igazán szükségük van egy ilyenfajta kímélő és hatásos mozgásra. Ha szeretnénk, hogy párunk se lustuljon el, akkor végre megérkezett az a foglalkozás a vízben, amin a párok is együtt részt vehetnek. Közben vidáman telik az idő, kellemesen elfáradnak és még egy új, közös élménnyel, programmal gazdagodnak.

 

Úszástudásom nincs, de víziszonyom van! 🙂

Igaz, mélyvízben tartunk jelenleg többnyire Aquafitness órákat… de nem egy, hanem több víziszonnyal rendelkező, úszni nem tudó, fiatalabb és idős vendégünk van, akik csak azért mernek jönni, mert már tudják, hogy rájuk kerül az öv, ami majd fenntartja őket a vízen és nem süllyednek le. Kifejezetten szeretnek a vízben félelem nélkül mozogni! Továbbá a vízbe nem kerül a fejünk, plussz: fal melletti pályán tartjuk óráinkat, így csekélyebb a pánik helyzet.
Sőt, van néhány mozdulatsorunk, ami az úszás alapelemeiből áll, így hamar elsajátíthatók az alapok, továbbá hozzászoknak a vízi közeghez.

Jelentjük, megvan a legújabb vendégünk, akinek 6 hónapos víziszonyos munka áll a háta mögött és megtanult úszni!!! Gratulálunk neki!

KI LESZ A KÖVETKEZŐ? Talán Te?

Övhasználat
Mivel kiskereskedelmi forgalomban is kaphatók övek, ezért fontos megemlítenünk néhány információt. Elsősorban azt, hogy nem úszást segítő eszköz, nem szabad tengerben vagy hullámzó tóban, folyóban használni, mert életveszélyes. Nem arra a célra találták ki! Az öv állóvízben leginkább függőleges testhelyzettel, szigorú felügyelet mellett használható! Csak aquafitness célra, ellenőrzött felvétel-felöltöztetés mellett!
Izzadás, izomláz van-e?
Tévhit, hogy a vízben nem lehet izzadni! Az Aquafitness bizony megizzaszt az arcunkon, mivel mindenünk a vízben van, kivétel a fejünk. De a víz üdítő hatása, kellemesebbé teszi az órát és bármikor vizezhetjük, frissíthetjük arcunkat. Izomláz csak ritkán fordul elő, hiszen a víz a mozgás közben elmasszírozza és folyamatosan hűsíti az igénybevett izmokat. Tehát, ha nem érzel izomlázat már első alkalom után, az nem azt jelenti, hogy nem „hat” semmit. 🙂 Viszont bizonyosan jól dolgoztál. (Izomláz: rendszerint 1 vagy 1,5 nap múlva jelentkezik, nem összekeverendő az óra után érzett izomfáradtsággal.)
Mélyizom-munka
Mivel a víz egy instabil környezet, benne a mozgás olyan, mint amikor valamin egyensúlyozva kell végezni gyakorlatokat. Evégett elsősorban a mélyen szunnyadó izmokat erősíti, vagyis a felszínen eredmény nem feltétlenül látható. Sose a külsőd nézd, mindig érezd a jóleső fáradtságot óráink után.
Étkezés az aquafitness előtt
Ajánlatos nem teljesen üres, de nem is teli gyomorral érkezni az órára. A foglalkozás előtt 2-3 órával előtte már nem érdemes (fő)étkezni, nehogy az órán émelygés, hányinger lépjen fel. Ezt az érzést a mozgás, a hullámzó víz és az öv is okozhatja. Tipp: Reggeli óra előtt egy kis keksz, müzli(szelet), tej, tea, stb. ajánlott.
Várandósság alatti mozgás

Kismamáknak 12 hetes terhességtől szabad sportolniuk. Alapvetően, aki eddig sportolt, annak nem kell megijednie, járhat. Reni edzőnk szakképzett várandós torna oktató is, így profi kezekben leszel. Mivel szivacsszerű öv kerül a derekunkra, hogy fenntartsa a testet a vízen, ezért az Aquajoggingot addig javasoljuk várandós vendégeinknek, ameddig nem érzik az övet kellemetlenül az egyre növekvő pocakjukon. Ám nekik kifejezetten ajánljuk az Aquagimnasztikát ld. fent. A kismamáknak az órán módosított gyakorlatokat adunk. Nyitott méhszájjal sem szabad mozogni. Tehát, aki a terhesség előtt is rendszeresen (és nem havonta 1-2-szer sportolt), azoknak bátrabban ajánlható a terhesség alatti mozgás. Míg másoknak elővigyázatosabbnak kell lennie és fontos a fokozatosság, mértéktartás! Javasolt az uszodatampon / úszó tampon és intim lemosók használata, ha hajlamos vagy a fertőzésekre (drogériákban, gyógyszertárakban kapható).
Mozgáshoz orvosi engedély kötelező.

Szülés utáni mozgás

Javasoljuk kismamáknak ezt a kímélő mozgásfajtát, hiszen izmaik, ízületeik nagyon gyengék. Az úszás is kímélő mozgás, de abban különbözik az Aquafitness-től, hogy a vízben végzett tornánk alaposabban átmozgatja a testet és csoportos foglalkozás, nem olyan egyhangú, hanem vidám kikapcsolódás. Segít megelőzni az inkontinencia, a derékfájás kialakulását. Ajánlatos az olyan mozgás, ami a mellizmokat nem nagyon veszi igénybe, mert befolyásolhatja a tejelválasztást. Javasolt az uszodatampon / úszó tampon és intim lemosók használata, ha hajlamos vagy a fertőzésekre (drogériákban, gyógyszertárakban kapható).
Kérdezd orvosod bátran, hogy mikortól jöhetsz hozzánk!

Anyukák figyelem! Szánjatok időt Magatokra legalább heti 1-szer! Előzzétek meg a szülés utáni depresszió, fáradtság kialakulását, segítünk Nektek egy jó kis csapattal. Fogjatok össze, gyertek csoportosan, a piciket pedig adjátok addig jó kezekbe, a családnak! Heti 1 vagy 2 órát Ti is megérdemeltek, s utána fittebben és frissebben tudjátok elvégezni az otthoni feladatokat!

Gyermekek és az aquafitness

Természetesen a gyerkőcöket is szívesen látjuk, hiszen, ha még nem tudtak megtanulni úszni, az óráinkon egyre bátrabban bánnak majd a vízi közeggel és hamar elsajátítják a lebegés tudományát. Számukra is vidám az Aquafitness és élvezetesen köti le őket a sok színes eszköz, miközben kellemesen lefáradnak. Aquajogging esetében vadonat új öveink súlyhoz kötöttek ugyan, de mini övünk is van számukra. Segítünk megelőzni és legyőzni a korai elhízást! Aquagimnasztikához magasabb, körülbelül 160 cm körüli gyerekeket tudunk fogadni. (Javasoljuk, hogy a normál aquafitnessre járás előtt  kölyök aqua vagy úszásoktatásban is részesüljön gyermeke, hogy szokjon hozzá a csoportos foglalkozásokhoz gyerekek között és ne legyenek beilleszkedési problémák.)

Időszakosan előre meghirdetett óra keretében pedig Kölyök Aquafitnessre várunk! Játékos, csapatos, kispajtásos, vízhez szoktató, mozgáskoordinációt fejlesztő, testtartásjavító, stressz levezető és persze szórakoztató sportolási lehetőség, vízitorna gyerekeknek, minden kisfiúnak és kislánynak! Részvételi feltételek:

– óvodás, elsős kisiskolás kor

– egészséges gyermek (nem fertőz, nincs seb, stb.)

– szobatisztaság

Nem úszásoktatás lesz, hanem játékos foglalkozás, vízhez szoktatás.

Lélekápolás és stresszmentesítés
A mindennapi stressztől nehéz megszabadulni, azonban a lágy víz és a családias, vidám hangulat az Aquafitness foglalkozásokon segít mindenkinek legyőzni. Kapcsolj ki miközben kellemesen elfáradsz és dolgozol azért, hogy egészségesebben élj!
Prevenció, vagyis megelőzés
Mint minden mozgás, a vízitorna is segíthet egészségesnek és fittnek maradni. Könnyebb a betegséget megelőzni, mint kezelni. Kezdd el időben, várunk!
Betegség alatti, műtét utáni aquafitness

Egyéni, hogy kinek milyen gyors a felépülése és milyen betegsége van, ezért csak a kezelőorvos engedélyével lehet részt venni az órán. Mindenki a saját felelősségére sportoljon bármit.

Példák, ellenpéldák:

Ne jöjjön aquafitness órára az, akinek több éve műtendő visszere van, s ezzel szeretné elkerülni a beavatkozást, mert a víz már nem fog használni! Kezdődő visszér enyhítésére alkalmas lehet.

Bőrbetegséggel az uszoda látogatása elkerülendő saját és mások érdekében egyaránt! Ugyanez vonatkozik a nem begyógyult sebekre is!

Uszoda lévén klórral tisztított a víz, ezért aki arra érzékeny, feltétlenül intézkedjen!

Törött végtagok rehabilitációjára a vízitorna javasolt, a kezelőorvossal egyeztetés szükséges!

Gerincsérv esetén kétirányú a hatás, kezdeti fázisban kifejezetten ajánlatos, míg ha súlyosabb, feltétlenül egyeztetni kell szakorvossal! Számukra az Aquagimnasztikát csak módjával javasoljuk, az Aquajoggingot inkább ajánljuk.

Egyensúlyzavarokkal küzdőknek ajánlatos, kivéve, ha fülbetegség miatt alakult ki!

Izmok visszafejlesztésére kiváló, izomsorvadást kismértékben a mozgással csökkenteni lehet.

Lázasan vagy influenzás tünetekkel tilos sportolni bármit.

Megfázhatok az usziban?
Nos, akármilyen hűs is lenne a víz, mivel mozogsz, gyakorlatilag nem fázhatsz meg. A megfázás a helytelen szárítkozás, nem kellő intenzitással történő mozgás (túl sok megállás, motiválatlan és lassú mozgás), vagy hazafelé laza öltözék okozhatja. Kérünk, hogy télen mindig öltözz melegen, s ha már alapban beteg vagy, előbb gyógyulj fel teljesen, s csak aztán gyere hozzánk! Azok, akiknek alacsony a testzsír százaléka, a téli időszakban nagyon intenzíven kell, hogy mozogjanak, hiszen nincs, mi melegítse testüket, ezért a mozgással tudnak csak hőt termelni. Végső esetben ajánljuk a Decathlon által forgalmazott speciális „szörf vagy búvár” öltözéket, amely megtartja a hőt. Ára csupán, mint egy fürdőruháé.
Kisvizes óra
Mivel talajkontaktus van, ezért nem mindenkinek bírja a lába a mezítlábas gyakorlatokat. Javasoljuk a zokni használatát a kidörzsölődés ellen. 🙂 (komolyan!) Vagy a vízicipőt.
Órarend

Mindenki számára, hetente több alkalommal, hétköznap reggel és este, valamint hétvégén is tartunk órát. Így több műszakos dolgozóknak is lehetőségük van eljárni. Aktuális órarendünket a foglalórendszerben tüntetjük fel (tárgyhóra), a hirtelen változásokat pedig ott és a Facebook-on is feltüntetjük, mert uszodai versenyek, meccsek miatt változhat.

Bejelentkezés módjai

A bejelentkezés módja az Online foglalórendszeren keresztül történik! Ezt legkésőbb a kinézett óra előtt 1 órával tehetitek meg, törölni a rendszerből pedig legkésőbb 4 órával, helyet és lehetőséget adva másnak. A törlés regisztrált felhasználóként a rendszerbe jelszavaddal belépve a Foglalásaid menüpontban történik, nem regisztrálva a visszaigazoló emailből teheted meg a kijelentkezést.
FONTOS! A bentmaradt foglalás 1 jegy árának plusz fizetésével jár.

Fedezd fel a vízben rejlő erőt!

Próba jelleggel, kötelezettségek nélkül, hogy lásd mire adnád ki a pénzed, ezért első alkalommal ingyen kipróbálhatja bárki az AQUAJOGGINGOT. Szeretettel várunk mindenkit, családokat, csapatokat, kollégákat, ismerősöket is!
Bejelentkezés